Co ciekawego dzieje się w Warszawie podczas eliminacji centralnych?

Co ciekawego dzieje się w Warszawie podczas eliminacji centralnych?

Wybór bezpłatnych atrakcji: koncerty, wykłady, wystawy, oprowadzania, spotkania

Warszawa nie jest miejscem, w którym można się nudzić, a już na pewno nie warto zamykać się w czterech ścianach. Czas eliminacji centralnych potraktujcie jako czas poznawania nowych miejsc i nowych ludzi. Wykorzystajcie pełnię możliwości, jakie oferuje Wam stolica – zasłużyliście na to! Poniżej prezentujemy Wam listę ofert kulturalnych, z których możecie skorzystać zupełnie za darmo – niech inspirują Was do wspólnego spędzania czasu i odkrywania miejsc, których jeszcze nie znacie!

Pamiętajcie, aby udział w atrakcjach każdorazowo konsultować z opiekunami.

Zestawienie przygotowała Aleksandra Faryńska.

Wokół Françoisa Couperina

W 350 rocznicę urodzin francuskiego kompozytora, w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina będzie można wysłuchać koncertu organizowanego przez Katedrę Organów i Klawesynu w hołdzie wielkiemu artyście. Poza dziełami Françoisa Couperina, w programie koncertu pojawią się utwory twórców takich jak:  Louis Couperin, Michel Richard Delalande czy Jean-François Dandrieu, przeznaczone na klawesyn, skrzypce i sopran solo. Koncert koordynuje as. Krzysztof Garstka.

Na koncerty niedzielne obowiązują bezpłatne karty wstępu, które można pobrać w holu głównym uczelni od poniedziałku do piątku w godz. 16:00-19:00 oraz na godzinę przed koncertem.

Niedziela, 15 kwietnia 2018, godz. 17:00

Sala koncertowa Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 2

 

Wprawki do sztuki słuchania. Warsztaty muzyczne

„Wprawki do sztuki słuchania” to program warsztatów pozwalających w wyjątkowy sposób zbliżyć się do twórczości Fryderyka Chopina, a także włączyć się w działalność edukacyjną Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Warsztaty polegać będą na wspólnym przygotowaniu wykonania utworów, które stanowiły dla Chopina inspirację i w formie cytatów i aluzji przeniknęły do jego dzieł. Przygotowane utwory uczestnicy warsztatów zaprezentują następnie podczas wykładów z cyklu „Sztuka słuchania” przybliżających szerokiej publiczności twórczość Fryderyka Chopina.
Wstęp wolny po uprzedniej rezerwacji: www.bilety.nifc.pl

Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, godz. 18.00

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie – Pałac Ostrogskich, ul. Okólnik 1

 

PROM Kultury Saska Kępa

Jest samorządową instytucją kultury, w której miesięcznie odbywa się ok. 40 wydarzeń kulturalnych. Szczególnie stałe cykle cieszą się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Warszawy. W ramach jednego z nich – spotkania z cyklu „Rejsy po literaturze i nie tylko”, będzie można wysłuchać rozmowy z Leszkiem Szarugą – profesorem literatury, poetą, prozaikiem, laureatem m.in.: Nagrody Kościelskich i nagrody literackiej „Kultury”. Wydarzenie poprowadzi Iwona Smolka – krytyk literacki i pisarka.

Wstęp wolny.

Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, godz. 19:00

ul.Brukselska 23

www.promkultury.pl

 

Wernisaż wystawy rysunku Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej Nulla Dies Sine Linea

Warszawska Szkoła Rysunku Architektonicznego powstała w 1915 roku, rozwijała się i kształtowała wraz z odradzającą się Rzeczpospolitą w okresie międzywojennym. Nieprzerwanie funkcjonowała i funkcjonuje obecnie, zachowując sukcesję, mistrz-uczeń. Wystawa poświęcona jest idei trwałości i rozwoju Warszawskiej Szkoły Rysunku Architektonicznego, mającej swoje odbicie w starożytnym tytułowym zawołaniu ani dnia bez kresek! Bezpośrednie znaczenie tytułu wystawy pokazuje nastawienie twórców szkoły i jej kontynuatorów do istoty twórczości. Afirmację nieustających poszukiwań twórczych wyrażanych między innymi w ciągłym posługiwaniu się rysunkiem, zarówno szkicem, szybką notatką jak i studium rysunkowym.

Wstęp wolny

Poniedziałek, 16 kwietnia godz. 18:00 – 13 maja 2018

Centrum Łowicka, ul. Łowicka 21

www.lowicka.pl

 Sztuka słuchania. Mazurki op. 41

Opus 41 zachwyca różnorodnością i zachęca do namysłu nad polskością w mazurkach Chopina: polskością patriotyczną, polskością wchodzącą w dialog z innymi kulturami europejskimi, polskością wyrażoną w tym, co wspólne – dziedzictwie muzycznego folkloru, i polskością wyrażoną w tym, co indywidualne – poetyckiej wizji artysty.

Prowadzenie: Paweł Siechowicz, Adam Mikołaj Goździewski, chór warsztatowy pod dyrekcją Andrzeja Borzyma jra
Wstęp wolny, po uprzedniej rezerwacji www.bilety.nifc.pl

Wtorek 17 kwietnia 2018, godz. 18:00

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie – Pałac Ostrogskich, Okólnik 1

Oprowadzanie w polskim języku migowym po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji”

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na niecodzienne oprowadzanie w Polskim Języku Migowym po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji”. Spacer poprowadzi Daniel Kotowski. Spotkanie będzie tłumaczone na język polski język przez Joannę Ciesielską. Wydarzenie organizowane jest w ramach programu Muzeum Dostępne.

Obowiązują zapisy pod adresem marta.maliszewska@artmuseum.pl. Dla osób, które otrzymają potwierdzenie rejestracji, udział w wydarzeniu oraz wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Wtorek, 17 kwietnia 2018, godz. 18:00

Muzeum Sztuki Współczesnej – Muzeum nad Wisłą

Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer kpt. S. Skibniewskiego „Cubryny”)

www.artmuseum.pl

Recital na fortepianie historycznym

Jeszcze do połowy czerwca w ramach czwartkowych koncertów w Muzeum Fryderyka Chopina będzie można wysłuchać interpretacji utworów największego polskiego kompozytora w wykonaniu młodych, utalentowanych pianistów. Swoje umiejętności zaprezentują oni w sposób niecodzienny – recitale wykonywane będą na fortepianie historycznym. Tym razem publiczność będzie miała okazję wysłuchać Joanny Kacperek – tegorocznej absolwentki UMFC, laureatki wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, koncertującej w najważniejszych salach koncertowych w Polsce i na świecie. W programie recitalu znajdą się m.in. mazurki, polonezy i Rondo a la Mazur op.5.

Wstęp wolny po uprzedniej rezerwacji: www.bilety.nifc.pl

Czwartek, 19 kwietnia 2018, godz. 18:00
Sala koncertowa Muzeum Fryderyka Chopina
Warszawa, ul. Okólnik 1

 Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

„Zachęta” to miejsce będące idealnym połączeniem współczesności z historią. Jest to najstarsza galeria sztuki, w swojej obecnej siedzibie mieści się od 1900 roku. Głównym celem galerii jest popularyzowanie sztuki współczesnej. Prezentowane są tu wystawy indywidualne i zbiorowe, zapoznające publiczność z najnowszymi tendencjami w sztuce polskiej i zagranicznej. Funkcjonujący tu dział dokumentacji i biblioteka dają możliwość zdobycia informacji na temat sztuki współczesnej i historii galerii. Każda tutejsza wystawa posiada bogaty program edukacyjny, spotkania z kuratorem, artystami, przewodnikiem, dyskusje, przeglądy filmowe, koncerty. W każdy czwartek wejście do „Zachęty” jest bezpłatne.

Plac Małachowskiego 3

Godziny otwarcia:

Wtorek 12:00-20:00

Środa 12:00-20:00

Czwartek 12:00-20:00

MIEJSCE PROJEKTÓW ZACHĘTY ul. Gałczyńskiego 3 – wstęp wolny

www.zacheta.art.pl

 

W czwartki istnieje ponadto możliwość darmowego odwiedzenia m.in.:

  • Pałacu na Wyspie wraz z otoczeniem w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie (godz.9:00-16:00)
  • Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/53 (godz.10:00-20:00)
  • Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 28-42 (godz.10:00-19:00)
  • POLIN – Muzeum Historii Żydów Polskich, ul. Anielewicza 6 (godz.10:00-18:00)

 

Park i Muzeum Rzeźby Królikarnia

Swoją nazwę zawdzięcza czasom saskim, kiedy urządzono tu zwierzyniec i modnym wówczas zwyczajem polowano na króliki. W zabytkowym parku, podobnie jak w całej Królikarni, historia łączy się ze współczesnością. W otoczeniu drzew i krzewów znajduje się Park Rzeźby, w którym prezentowane są wybrane prace z bogatej kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Muzeum posiada największą kolekcję rzeźby w kraju, na którą składają się prace powstałe od piętnastego wieku do dnia dzisiejszego. Ponadto w Królikarni organizowane są wystawy, spektakle, spotkania, konferencje, pokazy filmowe, koncerty oraz imprezy plenerowe odbywające się w otaczającym pałac romantycznym parku.

Park Rzeźby – otwarty codziennie od świtu do zmierzchu, wstęp wolny;

Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, ul. Puławska 113a:

Wtorek – niedziela: 11:00-18:00

Czwartek: 11:00-20:00

Poniedziałek: nieczynne

www.krolikarnia.mnw.art.pl

Budynek i ogrody Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

Nowy budynek Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie zdobył liczne, prestiżowe nagrody i wyróżnienia w konkursach architektonicznych oraz plebiscytach mieszkańców stolicy. Koncepcja, łącząca funkcjonalność nowoczesnej biblioteki, szacunek dla ukształtowania Skarpy Wiślanej oraz fascynację przenikaniem się kultury i natury znalazła wyraz w gmachu o zaskakującej różnorodności. Będąc na miejscu warto zwrócić uwagę na elewację od ul. Dobrej, na którą składa się 8 monumentalnych tablic symbolizujących strony ksiąg, tradycyjny japoński pawilon herbaciany umieszczony na poziomie 2. Biblioteki, łączący dwa budynki biblioteczne pasaż będący przykrytą przeszklonym dachem uliczką i wznoszące się na szczycie schodów 4 kolumny z rzeźbami przedstawiającymi wybitnych polskich filozofów.

Ogród na dachu Biblioteki jest jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Jest bardzo popularnym miejscem odpoczynku studentów, mieszkańców Warszawy i turystów. Jego scenerię wykorzystują organizatorzy koncertów i happeningów, kina letniego i gier miejskich. Ogród składa się z dwóch części: górnej (o powierzchni 2000 m2) i dolnej (o powierzchni 15000 m2), gdzie główną atrakcję stanowią staw, fontanna oraz granitowe rzeźby Ryszarda Stryjeckiego, nawiązujące do motywów kosmologicznych. Z dachu podziwiać można panoramę miasta i widok na Wisłę oraz bogactwo roślin zestawionych według kolorystycznych dominant.

Wstęp wolny w godzinach 8:00-18:00

www.buw.uw.edu.pl

 

„CHWYT-ZA-CHWYT. Krótka historia chwytania rzeczy.”

Plenerowa galeria Art Walk to specjalnie zaprojektowana konstrukcja, dostosowana do całorocznego eksponowania obrazów, rzeźb i instalacji artystycznych. Galeria funkcjonuje w ramach placu Europejskiego – pierwszej tego typu przestrzeni miejskiej w historii Warszawy. Tym razem na wystawie będzie można zobaczyć elementy wyposażenia na co dzień niezauważane, a stanowiące ważną część każdego domu. Uchwyty do mebli, bo o nich mowa, poza walorami technicznymi stają się ważnym detalem we wnętrzach, tworząc rodzaj estetycznej i stylowej oprawy. Ich rolę docenia warszawska architektka wnętrz Ola Munzar. Zaprezentowane zostaną materialne dowody interakcji, które zachodzą pomiędzy dłońmi a użytkowanymi obiektami. Warty podkreślenia jest również kontekst wiedzy o ergonomii, charakterystyce i działaniu przedmiotów oraz jej wymiany pomiędzy projektantem a rzemieślnikiem, który ostatecznie wykonuje rzeczy, czyniąc je możliwymi do pochwycenia.

Wstęp wolny

Plac Europejski

www.sztukawmiescie.pl