Drodzy Uczniowie!

Zbliża się termin eliminacji szkolnych, a zatem czas rozpoczęcia rywalizacji konkursowej. Tak, Olimpiada Artystyczna to konkurs ukierunkowany na osiągnięcie pożądanego rezultatu. To założenie powoduje, że fundamentem procesu konkursowego staje się sformułowanie celu. Wydaje się oczywistym, że jest nim zdobycie jak największej ilości punktów i zakwalifikowanie się do kolejnego etapu, by potem przejść następny oraz na końcu zdobyć tytuł finalisty, a najlepiej laureata.

Jak ten cel osiągnąć? Odpowiedź nie jest już tak oczywista. Trudno sformułować gotową receptę na sukces. Czy wystarczy wiedza? Ale jak duża? Ile książek przeczytać? Ile dzieł obejrzeć? Ile utworów muzycznych przesłuchać, by być dobrze przygotowanym? Zadajecie sobie te pytania? Zapewne tak!

A może Wasz cel jest inny? Olimpiada Artystyczna to doskonała okazja do sprawdzenia swoich kompetencji pozamerytorycznych, takich jak umiejętność radzenia sobie ze stresem czy publiczne wypowiadanie się. Jeśli też tak uważacie, to śmiało próbujcie. Wprawdzie prace podlegają ocenie, ale wszyscy rozumieją, że nie tylko wiedza decyduje o wyniku.

Rozumiemy trudności, z którymi się mierzycie. Aby Was wesprzeć w trudnych momentach rywalizacji, przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik Jak radzić sobie ze stresem. Kilka praktycznych wskazówek dla uczestników Olimpiady Artystycznej.

[wpdm_file id=91]

Pamiętajcie, że siłą dążenia do celu jest wyobrażenie sobie przyjemnych emocji, jakich będziecie doświadczać po jego osiągnięciu. Ludzie dążą do realizacji swoich celów, bo chcą czuć radość, zadowolenie, satysfakcję. Mózg ludzki jest tak skonstruowany, że do działania motywuje go powtarzanie przyjemnych doznań. Warto, by Wasze cele wskazywały także korzyści emocjonalne, jakie osiągniecie razem z realizacją celu głównego. I tego Wam życzę, nawet jeśli nie uzyskacie kwalifikacji do kolejnego etapu.

Jedyna rada, jakiej mogę Wam udzielić, to byście stawiali sobie cele osiągalne, ale niezbyt łatwe. Zbyt łatwe cele nie są motywujące, podobnie jak zbyt trudne.

Trzymam za Was kciuki 9 grudnia! Już teraz gratuluję wszystkim, bez względu na wynik.

Powodzenia!

20140905_154847

 

Katarzyna Liwak-Rybak

Kierownik Biura Organizacyjnego Olimpiady Artystycznej

.

.

Magdalena Herman

 

Magdalena Herman

Zastępca Kierownika Biura Organizacyjnego Olimpiady Artystycznej

.