Temat własny – przewodniki dla uczniów

Czym jest temat własny?

Prezentacja tematu własnego stanowi część egzaminów Olimpiady Artystycznej. Pierwszy raz temat własny prezentuje się przed komisją podczas eliminacji okręgowych, a potem na eliminacjach centralnych. Ale jak go wybrać? Jak go sformułować? Po pierwsze, temat własny, jakkolwiek to zabrzmi, powinien być po prostu Twój. Najlepiej jest wybrać zagadnienie, które Ciebie najbardziej interesuje. Niech będzie to temat, w którym czujesz się dobrze lub który chcesz zgłębić. To jest podstawowa zasada.

Z poradnika dowiesz się, jak wybrać temat własny i jak go sformułować.

 Jak przygotować dobry konspekt?

Napisanie konspektu nie jest jedynie wymogiem formalnym. Ma pomóc komisji egzaminacyjnej w poznaniu Ciebie i tego, co chcesz zaprezentować. Ma pomóc też Tobie – podczas pisania konspektu okazuje się, czy temat własny jest odpowiednio sformułowany i czy nie został na przykład ujęty zbyt szeroko. Dobry konspekt stanowi narzędzie wspierające Twoje wystąpienie.

Co trzeba zrobić, aby konspekt rzeczywiście pomagał podczas egzaminu? Jak napisać dobry konspekt? Zapraszam do lektury poradnika!

UWAGA! Podczas eliminacji centralnych uczestnicy nie prezentują tematu własnego zgodnie z przygotowaną przez siebie sekwencją wypowiedzi. Komisja egzaminacyjna zadaje pytania dotyczące tematu własnego, posługując się zagadnieniami wskazanymi w konspekcie. To raczej rozmowa niż odpytywanie. Komisje na eliminacjach okręgowych i centralnych mogą dysponować różnym sprzętem. Dlatego ważne jest, aby formę prezentacji tematu własnego i wymagania sprzętowe skonsultować z odpowiednim sekretarzem. Prosimy, aby uczniowie na eliminacjach centralnych w sekcji historii muzyki mieli przygotowane wydruki zapisów nutowych (o ile je uwzględniają w temacie własnym).

Prezentacja i rozmowa z komisją – jak dobrze wypaść?

Istotne jest rzetelne przygotowanie się do prezentowania tematu własnego. Na równi z wiedzą ceniona jest swoboda w poruszaniu zagadnień, indywidualizm i ciekawe podejście do prezentowanego tematu. Komisja jest ciekawa Twoich opinii, spostrzeżeń, które mogą być odmienne od tych przeczytanych w książkach. Masz do tego pełne prawo! W końcu to Twój temat własny. Pamiętaj tylko, żeby dobrze przemyśleć argumenty na poparcie swoich koncepcji. Komisja na pewno będzie o nie pytała. Nastaw się na ciekawą rozmowę z jej członkami i nie traktuj tego jak zwykłego egzaminu. Nawet najlepiej przygotowani olimpijczycy czasem denerwują się przed wystąpieniami. To całkowicie normalne. Co więcej, naprawdę można sobie z tym poradzić. Zapoznaj się z materiałem „Jak sobie radzić ze stresem”.

Powodzenia!